Co to survival? Co warto o tym wiedzieć?
Data publikacji 25 stycznia 2022
Wielu osobom wydawać się może, że w dobie ogromnego rozwoju technologicznego kontakt z naturą oraz umiejętność przetrwania bez nowoczesnych wynalazków całkowicie zaniknęły. Nic bardziej mylnego, ponieważ to właśnie teraz, w dobie internetu, ogromną popularność zyskał survival. Co to survival, a także, na czym polega?
Czym jest survival?
Ogólnie rzecz biorąc, survival to sztuka przetrwania w ciężkich warunkach. Wiele osób uważa, że jest to swego rodzaju samoratownictwo. Co to oznacza? Jest to umiejętność radzenia sobie w trudnych i nieprzewidzianych sytuacjach, czyli np. wojny, klęski żywiołowej czy też zgubienia się na odludziu. Co ciekawe, nie musi wcale dotyczyć ekstremalnych i niespotykanych na co dzień sytuacji w lesie, lecz może być stosowany także w mieście w przypadku wystąpienia np. blackoutu, czyli przerwie w dostawie energii elektrycznej.
Jakie są rodzaje survivalu?
Ogólnym założeniem survivalu jest zdobywanie podstawowych umiejętności, które pozwolą przetrwać w niespotykanych warunkach. Każda osoba zgłębiająca tę wiedzę zdobędzie informacje, jak rozpalić ogień, jak rozpoznawać kierunki czy też czym charakteryzują się poszczególne gatunkach roślin. Oprócz tego survival to także kwestia mentalna. Pozwala on bowiem opanować strach w ekstremalnej sytuacji np. zwalczyć lęk wysokości.
Jak więc widać, wiedza z zakresu survivalu jest naprawdę szeroka. Spowodowało to podzielenie go na trzy kategorie. Można więc wyróżnić survival wojskowy, który związany jest z działaniami wojennymi i pozwala przetrwać na wojnie, jak i również survival zielony, który skupia się na przetrwaniu w dziczy. Ostatnim rodzajem survivalu jest miejski, który uczy przetrwania w warunkach ucywilizowanych.
Kto może uprawiać survival?
Jak widać po powyższym opisie, survival jest naprawdę poważną sprawą, mogącą decydować o życiu bądź śmierci. Nic więc dziwnego, że na widok kursów survivalu wiele osób zastanawia się, czy to dla nich. Czy każdy może uprawiać survival i uczyć się zasad sztuki przetrwania?
Odpowiedź w tym wypadku może być tylko jedna — oczywiście tak. Zadania przeprowadzane podczas kursu survivalu oraz ogólne jego założenia mogą być wykonywane przez dosłownie każdego. Jest on przeznaczony nie tylko dla dzieci i młodzieży, które mogą się dzięki niemu dowiedzieć kilku podstawowych rzeczy, lecz również i dla dorosłych, którzy mogą w zajęciach survivalu znaleźć odskocznie od codziennych obowiązków, wyciszyć się i pobyć bliżej z naturą. Jest to więc rewelacyjny sposób na spędzanie wolnego czasu, lecz również zdobywanie często bezcennej wiedzy, która w sytuacji kryzysowej może przesądzić o przeżyciu.