Strona główna
Podróże
Tutaj jesteś
Podróże ubezpieczenie za granicą

Ubezpieczenie za granicą. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Data publikacji 25 stycznia 2022


Podczas podróży zagranicznych należy zadbać o zapewnienie sobie bezpieczeństwa. W obcym kraju jesteśmy narażeni na szereg zagrożeń. O bezpiecznym wyjeździe trzeba pomyśleć już na etapie jego planowania. Wystąpienie nieszczęśliwego wypadku lub konieczność skorzystania z usług miejscowej służby zdrowia to najczęściej występujące przyczyny nieplanowanych kosztów za granicą. Jak zadbać o bezpieczeństwo? Receptą jest wykupienie ubezpieczenia. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie wyjazdu zagranicznego? O tym w poniższym tekście.

Ubezpieczenie w podróżach po Unii Europejskiej

Ubezpieczenie za granicą nie musi wcale wiązać się z koniecznością uiszczania wysokich kosztów polisy. Podstawową ochronę zapewnia nam członkostwo w Unii Europejskiej. Każdy obywatel Unii Europejskiej może wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Karta EKUZ uprawnia do bezpłatnego korzystania z systemu ochrony zdrowia w najpilniejszych przypadkach, które wystąpią w innym kraju. Zakres terytorialny obowiązywania karty EKUZ jest bardzo szeroki. Karta ważna jest w krajach Unii Europejskiej, Europejskiej Wspólnoty Wolnego Handlu oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wniosek o wydanie karty EKUZ należy złożyć w najbliższym oddziale NFZ. Czas ważności karty EKUZ jest ustalany na podstawie kilku czynników. Są nimi status ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, cel wyjazdu oraz aktualna sytuacja życiowa wnioskodawcy. Karta EKUZ nie jest rozwiązaniem, które zapewnia ochronę w każdym przypadku. Niektóre usługi zdrowotne mogą być dodatkowo płatne. Wydanie karty EKUZ odbywa się jednak bez żadnych kosztów. Warto więc przed wyjazdem złożyć odpowiedni wniosek o wydanie karty.

Jak można zapewnić bezpieczeństwo w podróży?

Karta EKUZ to rozwiązanie, które znakomicie sprawdzi się podczas krótkich wyjazdów do większości krajów europejskich. Wyjazd na wschód Europy lub też na inny kontynent będzie wiązał się z koniecznością wykupienia prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Zakres ubezpieczenia jest w tym przypadku znacznie szerszy od rozwiązań ujętych w EKUZ. Prywatne ubezpieczenie turystyczne może chronić również przed skutkami takich zdarzeń jak utrata bagażu, kradzież z włamaniem czy też napad rabunkowy. Ubezpieczenie pokrywa również następstwa nieszczęśliwych wypadków wraz z kosztami leczenia. Jak wybrać odpowiednią polisę? Większość towarzystw ubezpieczeniowych udostępnia na swoich stronach kalkulator ubezpieczeń. Pozwoli on na obliczenie składki ubezpieczenia i zawarcie stosownej polisy.

Podsumowując, warto zapewnić sobie bezpieczeństwo w podróży. Dostępne obecnie rozwiązania ubezpieczeniowe pozwalają na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa za granicą.

Redakcja pilotwycieczek.info.pl

Nasz dynamiczny zespół tworzą pasjonaci podróży, którzy nieustannie poszukują najnowszych trendów i atrakcji w dziedzinie turystyki, wakacji, sportu oraz stylu życia. Nasze artykuły są pełne inspirujących relacji z wycieczek, praktycznych porad dotyczących organizacji wyjazdów oraz ciekawych pomysłów na aktywny i zdrowy tryb życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

parking gdańsk