Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle jazda na rowerze - efekty

Jazda na rowerze – efekty oraz wskazania

Data publikacji 25 stycznia 2022


Rower jest popularnym i uniwersalnym środkiem transportu. Jest on bardzo łatwy w obsłudze i pozwala na szybkie przemieszczanie się w zatłoczonych miastach. Jazda na rowerze ma wpływ na kondycję oraz samopoczucie. Jeżdżąc rowerem mamy także wpływ na środowisko naturalne.

Dla kogo jest jazda na rowerze?

Jazda na rowerze to odpowiedni sposób na aktywność fizyczną dla osób chcących zadbać o figurę, zdrowie, kondycję oraz spędzić miło czas. Jazda na rowerze w formie treningu zalecana jest osobom:
– cierpiącym na bezsenność,
– prowadzącym siedzący tryb życia,
– zestresowanych i przepracowanych,
– mających problemy ze stawami,
– które nie mają możliwość wykonywania innych aktywności fizycznych.
Jazda na rowerze jest świetną formą rehabilitacji kończyn dolnych, ponieważ ruch podczas jazdy jest nieinwazyjny i nie obciąża układu szkieletowego.

Jazda na rowerze – efekty

Jazda na rowerze to nie tylko przyjemność, ale wiele korzyści. Podczas jazdy do pracy pobudzanych jest wiele mięśni nóg, brzucha oraz bioder i pośladków. Ta aktywność fizyczna wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, wszystkich mięśni oraz układu oddechowego i krążenia.
W czasie jazdy na rowerze poprawia się:
– kondycja,
– wydolność i wentylacja,
– ilość cholesterolu,
– poziom cukru we krwi,
– pojemność wyrzutowa serca i jego wydolność.
Jazda na rowerze zalecana jest profilaktycznie osobom cierpiącym na choroby układu krążenia, ponieważ dzięki takiej aktywności zmniejsza się ryzyko zachorowalności na miażdżycę oraz udar i zawał.
Efektem jazdy na rowerze jest wymodelowana sylwetka oraz łydki i brzuch. Dzięki tej aktywności wzmocnić można swoją kondycję oraz szybkość i siłę mięśni.
Poza efektami fizycznymi dostrzec można także psychiczne, jakimi są:
– wyciszenie i uspokojenie nerwów,
– odporność na zmęczenie,
– łagodzenie stresu i zmniejszenie napięcia,
– dotlenienie mózgu,
– relaks,
– odczuwanie radości i szczęścia.

Przeciwwskazania do jazdy na rowerze

Mimo że aktywność fizyczna, jaką jest jazda na rowerze, jest zdrowa i ma wiele zalet ma ona także wady. Istnieje także kilka przeciwwskazań do jazdy na rowerze, którymi są:
– schorzenia dotyczące układu krążenia,
– choroby stawów oraz kręgosłupa,
– niedokrwienność serca,
– obturacyjna choroba płuc,
– choroby błędnika,
– zaawansowana ciąża.
Jazda rowerem nie zawsze bywa zdrowa, ponieważ zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu wnikają do organizmu człowieka i zatruwają go. Osoby, które cierpią na jedno z powyższych schorzeń, także nie powinny jeździć rowerem, ponieważ może pogorszyć to ich stan zdrowia.

Redakcja pilotwycieczek.info.pl

Nasz dynamiczny zespół tworzą pasjonaci podróży, którzy nieustannie poszukują najnowszych trendów i atrakcji w dziedzinie turystyki, wakacji, sportu oraz stylu życia. Nasze artykuły są pełne inspirujących relacji z wycieczek, praktycznych porad dotyczących organizacji wyjazdów oraz ciekawych pomysłów na aktywny i zdrowy tryb życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Parkowanie w centrum Wrocławia